Malé opatství Thelémské
*Encyklopedie Thelémy* *Kniha zákona - magická exegeze*
*Rituály* *Učební materiály* *Průzkum vyšších světů*
*Hermes II. Trismegistos*
*Dějiny 20. století* *Stručná historie esoteriky* *Osobnosti západní esoteriky*
*Živlová magie* *Struktura Universa*
*Magická intelektuální a názorová základna*
*Rituální předměty*
*Vzkazy a názory*
Philaletha Ireneus

Jméno Ireneus Philaletha je pseudonymem, znamenající Miroslav Pravdymilovný. Zdá se, že existovali dva alchymisté jménem Philaletha. Ireneus je slavným adeptem. Druhý, jménem Eugenius, bývá spojován se slavným s Thomasem Vaughanem, který pocházel ze známé anglické rodiny, k níž patří také básník Henry Vaughan. Možná je však jméno Eugenius pouze chybným přepisem a existoval jen Ireneus. Roku 1665 zmizel a my neznáme datum narození ani úmrtí. Používal, jak se zdá, různé pseudonymy. Objevil se dokonce i v Americe, kde s ním pracoval jistý Georg Starkey, který hrál svou roli při Newtonově alchymistických studiích.

Díla:
Repley revived
Velké vysvětlení kamene mudrců, Trigon
Antroposophia Magica
Introitus Apertus ad occlusum Regis Palatium = Das ist offen stehender Eingang zu dem vormals Verschlossenen Königlichen Pallast (Otevřený vstup do uzavřeného královského paláce)

Literatura: Magie hmoty, Gebelein, Volvox Globator 1998
Ve spise Collectanea Chemica říká Eirenaeus Philaletha: “Filosofové tuto matérii často popisují. Sendivogius ji nazývá nebeskou vodou, ne vodou obecnou, ale téměř vodou dešťovou. Když ji Hermes nazývá ptákem bez křídel, čímž zdůrazňuje její prchavou povahu, je to dobrý popis. Když říká, že Slunce je jeho otec a Měsíc jeho matka, ukazuje, že vzniká vlivem tepla na vlhkost. Když říká Vítr to nosí ve svém břiše, míní tím pouze, že vzduch je jeho nádobou. Když vás ujišťuje, že co je uvnitř, je stejné jako to, co je vně, učí, že ten samý výpar na povrchu země se dostává do kapek deště a rosy, a jsou jím vyživovány všechny věci v rostlinné, živočišné i minerální říši. Toto je, co filosofové nazývají svým Merkurem a potvrzují, že to může být nalezeno ve všech věcech, jak tomu také opravdu je.”

http://home.i.cz/mast/reid/obsah.html
 
20.5.2005, Fra Cognitio


(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz Webmaster, dotazy, připomínky: 23 /zavináč/ magick /tečka/ cz