Malé opatství Thelémské
*Encyklopedie Thelémy* *Kniha zákona - magická exegeze*
*Rituály* *Učební materiály* *Průzkum vyšších světů*
*Hermes II. Trismegistos*
*Dějiny 20. století* *Stručná historie esoteriky* *Osobnosti západní esoteriky*
*Živlová magie* *Struktura Universa*
*Magická intelektuální a názorová základna*
*Rituální předměty*
*Vzkazy a názory*
Péladan Joséphin (1859 – 1918)

(je uváděno i 1858 – 1915)
říkal si Sar Mérodac (Sar v perštině označuje Pána, oslovení kavkazkých knížat)

Zvláštní, podivnou energií překypující osoba, dekadentní spisovatel, básník, kritik a velmi zanícený katolík.
Narodil se roku 1859 (1858) v Lyonu. Jeho otec byl vydavatelem náboženských a literárních časopisů. Péladan studoval v Itálii a v roce 1882 se vrátil do Paříže jako vzdělaný literát a kritik uměleckého světa. V roce 1883 uveřejňuje svoji zprávu o Salonu 1883, kde vyjadřuje svoje ideové přesvědčení. V roce 1884 vydává Péladan svůj román La Vice supreme jako první z románů tzv.Latinské dekadence.

V roce 1888 zakládá S. de Guaita s Papusem a J. Péladanem Kabalistický Řád Růže a Kříže. Finanční podporu těchto aktivit zajišťoval hrabě Antoine de la Rochefoucauld.
Péladan byl pokládán za nesnesitelného spolupracovníka a v roce 1890 se od Kabalistkého Řádu Růže a Kříže odtrhl a založil svůj vlastní Řád Katolického Růže a Kříže, Chrámu a Grálu, do kterého v letech 1891 – 1892 vstoupila řada slavných a významných osobností této doby. Péladanův řád měl tři stupně: jezdce, rytíře a komandéra. Jezdci skládali slib zasvěcení ideálnost“, rytíři slib věrnosti a komandéři slib poslušnosti, každý z uchazečů si mohl vybrat mezi červenou, černou a modrou tunikou řádu. Řád se údajně často projevoval více bombastickým a teatrálním vystupováním, než znalostmi.
Péladan také založil Rosekruciánské divadlo, které uvedlo esoterické hry. Počátkem roku 1892 Péladan zorganizoval řadu rosekruciánských uměleckých výstav, kde zdůrazňoval katolické ideály, legendy,mýty, snové představy a opomíjel historické a současné skutečnosti. Ve stejném roce také zveřejnil knihu Umění státi se mágem, která byla přeložena do českého jazyka v roce 1920.
V roce 1893 de Guaita odsoudil Péladana jako odpadlického a rozkolnického rosekruciána.
V českém překladu byla vydána díla: Citové zasvěcení, Srdce v očistci, Filosofové rozkoše a jiné eseje a Umění stát se mágem.
 
28. 6. 2012, Azakare


(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz Webmaster, dotazy, připomínky: 23 /zavináč/ magick /tečka/ cz