Malé opatství Thelémské
*Encyklopedie Thelémy* *Kniha zákona - magická exegeze*
*Rituály* *Učební materiály* *Průzkum vyšších světů*
*Hermes II. Trismegistos*
*Dějiny 20. století* *Stručná historie esoteriky* *Osobnosti západní esoteriky*
*Živlová magie* *Struktura Universa*
*Magická intelektuální a názorová základna*
*Rituální předměty*
*Vzkazy a názory*
Papus – doktor Gérard Encausse (1865-1916)

Narodil se 13. července 1865 ve španělském městě Corogna. Jeho otec byl chemikem. Rodina se brzy přestěhovala do Paříže. Gérar Encausse vystudoval v Paříži na slavné Collége Rollin medicínu, Doktorát získal v roce 1894. Již během studií kolem sebe shromažďoval zájemce o okultismus. Publikoval v oboru lékařství a fyziologie, zabýval se především homeopatií a léčebnou hypnózou. Intenzivně studoval hermetické vědy. Pečlivě pozoroval a studoval případy očarování.
Doktor medicíny Encausse později přijal jméno Papus – jméno prvního ducha první hodiny z Nuktameronu Apollonia z Tyany (Eliphas Lévi: Dogma a rituál vysoké magie). Stal se velmi úspěšným šiřitelem okultismu a je označován za jednu z nejvýraznějších pařížských osobností v této oblasti. Napsal řadu slavných spisů o magii, např. Kabala, Základy praktické magie, Tajná věda a jiné. Jeho publikační činnost obnáší kolem 160 svazků.

Papus byl velmi ovlivněn myšlenkami filosofa Loise-Claude de Saint Martina.
V roce 1882 byl zasvěcen Henri Delaagem do martinismu, roku 1891 veřejně (1888 neveřejně) renovoval v Paříži martinistický řád a stal se jeho prvním velmistrem.
Za svého duchovního mistra považoval Elifase Leviho a A. Niziera z Lyonu.
V roce 1888 založil v Paříži se St. de Guaitou a dekadentním spisovatelem J. Péladanem L´Órdre Kabbalistique de la Rose-Croix – Kabalistický řád Růže a Kříže. Tento řád vešel ve známost především svým magickým působením S. de Guaity proti A. Boulanovi.
Ve stejném roce se stal zakladatelem časopisu L´Initiation, kde byly zveřejňovány odborné práce významných současných hermetiků a kabbalistů.
Spoluzakládal v roce 1897 pařížskou hermetickou školu L`Ecole hermetique – Vyšší svobodnou školu hermetických věd, kde získala řada tehdejších významných učenců z celého světa doktorát kabaly a hermetických věd. Jeho knihy proslavily Paříž na konci 19. století jako hermetické centrum.
V mládí, v roce 1887, byl také spoluzakladatelem první francouzské Theosofické společnosti pařížské sekce lóže Isis. V roce 1889 působil jako redaktor jejího časopisu Le Lotus rouge.
V letech 1900, 1905 a 1906 navštívil Papus Petrohrad, kam ho pozval ruský car. Zde se s carem Mikulášem II. a carevnou Alexandrou spřátelil a působil jako jejich lékař a okultní poradce. Údajně provedl evokaci ducha carova otce Alexandra III., který prorokoval pád a konec ruského carství (17. července 1918 byl v Jekatěrinburgu popraven poslední ruský car).
Po vypuknutí první světové války působil Papus krátce v armádě jako vojenský lékař, ale pro nemoc byl z armády propuštěn. Po návratu do Paříže onemocněl chřipkou, někdy je uvedeno tuberkulózou a 25.října 1916 umírá. Byl pohřben na pařížském hřbitově Pére-Lachaise. O památku svého otce pečuje taktéž lékař Philippe Encausse, který je autorem knihy o životě a díle svého otce.
 
28 .6. 2012, Azakare


(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz Webmaster, dotazy, připomínky: 23 /zavináč/ magick /tečka/ cz