Vidíme věci v souvislostech. Všechno, co se odehrávalo, odehrává a ještě odehrávat bude, na sebe navazuje. Umění vidět magicky je uměním vidět i ty nitky skutečnosti, kterých si nezasvěcený nevšimne. Pojďte s námi hledat tajné poselství našich dnů! Je obsaženo v událostech, které denně posloucháme ve zprávách nebo vidíme okolo sebe! Kdo jednou napíše tajné dějiny dneška?
Máš, ctěný čtenáři, pocit, že nám některá z důležitých událostí unikla a naše vidění světa je tím pádem neúplné? Neostýchej se, a pošli nám své nápady! 23 /sobaka/ magick /tečka/ cz
1900 - 1910
1900 a později: v celém světě probíhají politické změny; konec vlivu aristokracie, zvyšuje se vliv podnikatelský, který umožnila hospodářská soutěž předešléo století techniky.
1900: hnutí boxerů v Číně - snaha o vyhnání cizinců z Číny a následná válka
Padesátá léta byla v naší republice silně ovlivněna magií. Tu se snažily uchopit široké masy lidí. Mottem brigád socialistické práce, májových průvodů a i tzv. divadelních procesů, bylo magické : „Poručíme větru, dešti.“
Bohužel se zapomnělo na zbývající dva živly a proto nepršelo. Bylo dusno. Mračna se stahovala ze stalinského východu. A Setův srp kosil. Utínal hlavy všem, kdo „nešli s námi a šli proti nám.“ K. Gottwald v letech 1951-1954 schválil 147 trestů smrti.
Několik mementů z 80. let aneb Tý tý tydý tááááá… Stanica Hviezda vysielá zprávy:
1980 =7 – 8 (čti červenec až srpen, - podobně čti většinu čísel na tomto místě ?): Olympijské hry v Moskvě – bojkotovány USA za okupaci Afghanistánu. (Ota Zaremba vyhrál zlato, ale myslím, že si vykloubil ruku?)
8. 12. – V New Yorku zastřelen John Lennon šíleným fanouškem.
R. Reagan zvolen prezidentem USA po J. Carterovi. (A abych se za čtyři roky neopakoval, tak potom byl zvolen ještě jednou).
1981 = 5 – atentát na papeže v Římě, neúspěšný.
9 – V Polsku vyhlášen vyjímečný stav – proti odborům a opoziční Solidaritě, sílící zejména pod vedením Lecha Walensy. (=> Vzpomíná si na vtipy o tom, že Poláci jdou do práce, a cosi o deseti dekách háků na maso do polívky…)
1982 = 4 – konflikt mezi Argentinou a Anglií o Falklandské ostrovy – alias Malvíny. (Argentinci to tehdy prohráli 120 : 0, ale ve fotbale byli mistři světa).
10. 11. – zemřel Leonid Brežněv, což konečně ukončilo 18 let jeho éry. (To bylo smutku! všude se porád hrál v médiích Čajkovský a vlála černá barva a mluvilo se pateticky, a my nemohli ten den hrát divadlo… Ale zároveň to byla i premiéra - ještě několik let po sobě se dávaly reprízy…)
1983 = 8 – První MS v Atletice – Helsinky! (Jarmila Kratochvílová byla super!!! Ikdyž nebyla miss, byla misstr ssvěta, a hned několikanásobný. A od toho času až dodnes vlastní jeden světový rekord - dosud nepřekonaný! To bylo prostě boží…)
9 – nad SSSR byl sestřelen Korejský Boing…
10 – v NSR se konaly masové protesty a kilometrové lidské řetězy proti rozmísťování Pershingů… a my pionýři Dukelských hrdinů (a určitě i jiní…) jsme podepisovali protestní dopis tomu zloduchovi Reaganovi… A odpověď od rusů si ještě pamatuju v poetickém balení: Maminko, tatínku, já se bojím Peršingů! - Jen se neboj milé dítě, SS 20 ochrání tě.
Rock and roll sa stal integrovanou súčasťou kultúry takmer na celom svete. V súčastnosti sa premieta do mnohých foriem spoločenského života, od módy po filozofiu, od krásnej literatúry po porno priemysel. Jeho pevným dnes už neodlučiteľným spoločníkom a propagátorom je film. Ďalšie médiá okrem špecializovanej tlače, sa ho dotýkajú len okrajovo, radšej ho nahrádzajú odvarom nimi špecifikovaným ako pop, v skutočnosti sa však jedná o brak, ktorý neguje základné princípy. Princípy či už hudobné, výrazové, .. Vývoj hudby nie je lineárny ani špirálovitý, jedná sa skôr o mnohopolárny posun. Preto, ak chceme aplikovať určitú kategorizáciu, musíme sa naučiť plávať v čase.
Vznik a vývoj vědeckofantastické literatury ve dvacátém století
Většina autorů zabývajících se literární teorií, zmiňuje vědeckofantastickou literaturu jako literaturu populární a zábavnou, někdy je vhodnou především pro děti. Tato literatura se často ocitla na okraji literární vědy. Pozornost vzbudila až v padesátých letech dvacátého století, kdy se tvorba začala zaměřovat na spekulaci v oblasti lidského a technického vývoje, satirickou stránku, filozofii, psychiku jedince, společenskou kritiku a politiku.